Meditace - tibetské mísy

Přístupnost: Akce je široké veřejnosti. Vstupní příspěvek je dobrovolný. Nezvazné přihlášky zašlete předem, doba se může změnit:
hendrychst@seznam.cz
Doba: 18. dubna 2025 v 18:00 cca do 19:30 hod.
Prostor: Tělocvična základní školy
Vedoucí meditace a organizátor: Stanislav Hendrych
S sebou
- Volné teplejší oblečení - v tělocvične se vytápí jen na 16 °C.
- Na meditaci meditační polštářek nebo karimatku.
- Meditujeme v ponožkách.
O tibetských mísách
Co přináší poslech
Tato hudba působí nejen na smysly, ale především na nitro každého z nás. Obvykle přináší okamžité účinky: uvolnění stresu, strachu a napětí, dosažení pocitů uspokojení a radosti.
Řada lidí věří v léčivé účinky zvuků míst. Medicína užívá ultrazvuk na rehabilitacích. Mnohé podtóny tibetských mís dosahují ultrazvuku, tak proč by nemohly léčit?
Tibetské mísy vyluzují vibrační zvuk, který má pro lidský organismus velice harmonizující a uklidňující účinky. Tento zvuk je opravdu spíše cítit, než slyšet. Každému člověku se může zvuk jedné tibetské mísy líbit více, než zvuk jiné. Je to díky pestrosti tónů, které mohou mísy "zpívat".
Co jsou tibetské mísy
Tibetské mísy jsou původně mosazné jídelní misky mnichů v Tibetu a Nepálu. Jejích počátky se datují k 3 tisícům let př. n. l. Někteří tibetští mniši je časem užívají při svých meditacích jako hudební nástroje. Pro jejich barvitý a táhlý zvuk se jim také říká zpívající mísy.
Mísy jsou podle tradice vyrobeny ručně ze sedmi kovů – zlato, stříbro, rtuť, měď, železo, cín a olovo. Každá mísa je originál a má jedinečný tvar i tloušťku a specifický zvuk. Při hře na tibetskou mísu vznikají intenzivní vibrace, které můžete silně vnímat a cítit. Tibetské mísy vydávají alikvotní zvuk, který dodává pocit zklidnění a uvolnění. Mají nenapodobitelný zvuk (soubory alikvotních tónů), který se nedá věrně zaznamenat a reprodukovat moderními přístroji.
Díky nenapodobitelnému zvuku obnovují mísy harmonickou frekvenci těla. Je to díky ultrazvukovému vlnění, které vzniká při hře na tento jednoduchý, ale přitom majestátní nástroj.
Každá mísa vydána svůj vlastní zvuk a jejích kombinací můžete navodit jedinečnou zvukovou atmosféru.
Symbol tibetských mís
Tibetské kovové hudební nástroje jako činelky, zvonky, mísy jsou symbolem pomíjivosti: Zvuk dozní a není. Nový zvuk je jiný, ten starý se již nevrátí. Někteří duchovní učitelé říkávali svým žákům: „Přineste mi můj zvuk.“
Hraní na mísy
Je to jiný druh hudby než jsme zvyklí poslouchat v našem západním světě. Nehrají se klasické melodie a mísy nejsou vzájemně laděné. Mezi některými můžeme slyšet i disharmonii, která při doznívání zaniká a mísy se navzájem vyladí.
Na tibetskou mísu se hraje dřevěnou paličkou a to tak, že se jí krouží okolo okraje mísy, nebo se jemně poklepává na její hranu.
Původ těchto mís je nejistý, záhadný. Mniši hrávali jen na jednu misku a meditovali při hraní.
Hra na sady Tibetským mís je záležitost tzv. západního světa. Západní hudebníci „objevili“ v Himalájích Tibetské mísy až koncem 60. let.
Spouštěčem soudobých her na tibetské mísy byla éra Beatles a velký zájem o východní filozofii spojenou s přírodou. Někteří hudebníci začali zařazovat zvuky mís do svých moderních skladeb.
Poslouchání hry na tibetské mísy
Při poslechu pozorujeme, jak se zvuk rozlévá v prostoru a prostupuje celým tělem. Své pocity a asociace pouze pozorujeme bez hodnocení, bez hledání souvislostí. Poslech působí blahodárně jako duševní hygiena. Při hře má i ticho svůj význam, mnoho lidí neumí poslouchat ticho.
Nepodaří-li se posluchači dostatečně se uvolnit, může být po chvíli nervózní.
Společné hraní
Společná hra na vícero tibetských mís vytváří souznění skupiny hrajících a vyvolává pocity uvolnění a radosti.
Na některých akcích si účastníci přináší vlastní misku. Na jiných vedoucí meditace rozpůjčuje ke společnému hraní vlastní mísy.
Výroba mís
Tibetské mísy jsou podle tradice vyrobeny ze sedmi kovů, z nich každý symbolizuje kov jedné planety: Zlato symbolizuje Slunce, stříbro Měsíc, rtuť Merkur, měď Venuši, železo Mars, cín Jupiter a olovo Saturn. Každý kov produkuje určitý zvuk, včetně harmonických tónů a dohromady pak vytváří výjimečně znělý a bohatý zvuk zpívajících mís.
Samotná výroba slitiny původních tibetských mís je velmi nekvalitní, nedají se určit přesné poměry jednotlivých kovů. Liší se u jednotlivých mís. V současné době ne všechny jsou skutečně ze sedmi kovů.
Jak byly vyráběné první kovové misky, zůstává záhadou. Můžeme si jen pokusit představit si, že slitina z roztavených kovů byla vylita na plochý kamen a nechala se tuhnout na kovovou plotnu. Ta se potom vyklepávala kladivem do tvaru mísy a následně se brousila piskem.
Nyní se vyrábějí i lité s pestrými ornamenty.
Důkazem pravosti starých mís bývá nekvalitní slitina, která se projevuje jako povrchové kazy.