Kdo nikam nejde, nikam nedojde.

Cvičení s kratší holí

Vítejte, těší mne Váš zájem o toto cvičení. Tuto rubriku jsem založil ze dvou důvodů. Abych nemusel neustále podrobně vysvětlovat známým, co že to je za cvičení. Pro své spolužáky zde uvádím odkazy na videa, kde jsou ukázky zhruba našeho cvičení.

Kde se vzalo cvičení s holí

Cvičení s holí je součástí čínských bojových umění. Nepatří však do systému cvičení Tchaj Ťi Čchüan, kde jsou zbraně typického vzhledu pro Tchaj Ťi Čchüan: šavle, meč, kopí. Při cvičení se obvykle cvičí jen s násadou na kopí, což vede nezasvěcené k domněnce, že jde o cvičení s dlouhou holí.


Jakou školu se učím

Short Stick System WTBA - systém má tři části
Systém cvičení je podle Erla Montaigue

  1. Short stick forma Basic - základní sestava s krátkou holí
  2. Short stick forma Advanced - pokročilá sestava s krátkou holí
  3. Short stick forma ve dvojicích - sestava s krátkou holí ve dvojici

Hůl ke cvičení

Délka hole je cca 120 cm, japonské JO.

Zanícení cvičenci si pořizují dubové hole z Číny. Hůl z bílého dubu je o něco těžší, není vhodná pro úplné začátečníky, protože je riziko přetížení zápěstí. Tyto hole nemají letokruhy, jaké známe u našich dřevin.

Také se dovážejí hole z ibiškového dřeva, samorostlé kmínky, které se nesoustruží. Toto dřevo je celkem lehké, je pevné a zároveň i pružné.

Pro začátečníky stačí jasanová násada. Při koupi je důležité si všimnout letorostů, nesmí být napříč, v tom místě se lámou při cvičeních ve dvojicích a tím se ohrožuje partner. Povrch je potřeba dobře vyhladit. V závěru pomůže povrch krátce smočit, jemné chloupky vyvstanou a znovu přeleštit nejjemnějším smirkovým papírem.

Smrková tyč se může hodit jen pro začátečníky k nácviku základní sestavy. Je příliš lehká a není tolik v ruce cítit její setrvačnost. Při cvičení ve dvojících dochází brzy k otlučení a odštipování třísek.

Konce hole nejsou oblé, ale rovné. Pouze lehce zkosená hrana. Povrch hole nemá být lakován.

V české republice tyto formy vyučoval jeho žák mistr François Hainry (Francie).

Jedná se o velmi dynamické cvičení, které mi vyhovuje jako kompenzace cvičení pomalých sestav Tchaj Ťi Čchüanu stylu Jang.
 

Fragment ze cvičení
Blokování úderu na koleno. Vyčkávání partnera. Blokování úderu na hlavu.

Zajímavé odkazy

Pokud zadáte na internetu cvičení s krátkou holí, tak převážně se jedná o hůl kratší než metr. Často se cvičí se dvěma holemi. Řekl bych, asi jako když dlouhou hůl rozpůlíte na dvě.

Odkazy se zobrazují v novém okně - na nové záložce. K návratu slouží záložka.


  Yang short stick form - 1:28 minut

Co jsem slyšel, sestava na tomto videu je asi 70% forma pana Erlova, 30% vlastní tvorba tohoto pana. Na svém webu se pan o panu Erlovi vůbec nezmiňuje. Nesnadné však soudit.

https://youtu.be/u3b7MYerR6g
 
Další odkazy:
 
https://m.youtube.com/watch?v=oQ0mN7co3fc
 
https://m.youtube.com/watch?v=yGlnD8E3hf8

Když změníš k lepšímu o něco sebe, změníš k lepšímu svět:
O sebe. :-)
"Óó, kéž by všichni šli touto cestou!"

TOPlist